תשעים שנה בסביבה

ב-6.3.2005 נערך בסינמטק של תל אביב, בשיתוף אירגון-הגג "חיים וסביבה", ערב חגיגי לציון יום הולדתו ה-90 של יוסף תמיר. אישים מכל תחומי הקשת הציבורית והפוליטית בירכו את חתן השמחה לרגל האירוע. להלן ציטוטים נבחרים מדבריהם

משה קצב, נשיא המדינה: התגברת על המיכשולים

"יוסף היקר, אני משבח אותך על שנים רבות של פעילות רצופה ונמרצת, הצלחות ושל הישגים, בקידום הטיפול והמודעות לנושאי איכות הסביבה בישראל בדאגתך לשלום הציבור ואיכות חייו. ראיתי מקרוב לאורך שנים את פעילותך המסורה והאחראית. הצלחת להתגבר על האתגרים על אף המכשולים שניצבו בפניך. הנה כי כן יוזמותיך הרבות נשאו פרי, ובתוכן נציב תלונות הציבור וקבילות החיילים, המועצה לישראל יפה, המשרד לאיכות הסביבה, אירגון חיים וסביבה ועוד. ברכות לבביות ומזל טוב ליום הולדתך ה-90".


ראובן (רובי) ריבלין, יו"ר הכנסת
: חרטת את הסביבה על דגלך

".... לא רבים מחברי הכנסת זכו כמוך להשאיר את רישומם ולהותיר את חותמם בכל הכנסות שאותן שרתת ובהן הייתי שותף. אתה הוא מר איכות סביבה, הרבה לפני שמישהו העלה על דעתו שלאיכות הסביבה יהיה אי-פעם שר. כולם זוכרים שהאלטרנטיבה שהגיעה לבסוף בשנת 1977 היא פרי יוזמתך, פרי מעלליך בזירה הפוליטית... אתה חרטת את הסביבה על דגלך, עמלת ופנית ו'ישבת' על שרים ועל ממשלות...אני זוכר אחת מאמרותיך: "חונכנו להקריב את חיינו להגנת הארץ, אותה הארץ שאנו הורסים במו ידינו". עדיין לא מאוחר לשנות כיוון למען ישראל שטוב יותר לחיות בה. דבריך דברי אלוהים, אקטואליים היום כמו אז..."

רון חולדאי, ראש עיריית תל-אביב-יפו: יש בו משהו מיוחד

"מאז שהכרתי את יוסף נרקמה בינינו מערכת יחסים של קירבה, הערכה, ואני מודה ברבים שאני מחשיב את דעתו ואוהב אותו, למרות הבדלי הגיל בינינו. כשהייתי מועמד לראשות העיר, לא כולם בטחו שאבחר. יוסף תמיר טרח להיפגש עמי לשיחות ארוכות, והתוצאה הייתה שהרבה מאוד מהדברים שעשיתי והגשמתי הם פרי יוזמותיו.

"יש משהו מיוחד בתמיר. הנה דוגמה: התחלתי בתיכנון בניית חנייה תת-קרקעית בכיכר רבין, והנה מגיע פתק בכתב-ידו המוקפד ואליו מצורף מאמר מלפני 41 שנה. באותו מאמר מציע תמיר להתקין חניה מתחת לכיכר מלכי ישראל, שתשמש גם כמקלט בשעת מלחמה... זה מאפיין את האיש הזה, היודע להפנות תשומת לב בשעה וברגע הנכון.

"האולם הגדוש מפה לפה, מוכיח עד כמה אנו מעריכים את בעל השמחה. ליקירי העיר יש חלק נכבד במימוש החלום וביצירת ההוויה התל-אביבית. יום הולדתך הוא הזדמנות להודות לך על תרומתך המשמעותית. אני רוצה לברך אותך במזל טוב, בריאות ונחת, ובעוד שנים רבות וטובות של עשייה למען עירנו!"


הרב ישראל לאו, לשעבר הרב הראשי: אחד מפלאי הטבע

האמת שקשה לי להאמין. יוסף תמיר בן תשעים? פשוט דבר שלא מתקבל על הדעת. כאשר אתה רואה את האיש, כאשר אתה עוקב אחרי הליכותיו, כאשר אתה שומע את נועם דיבורו, את צלילות הדברים והמחשבה, אתה מקשר את זה עם גיל תשעים? זה אחד מפלאי הטבע. אכן, יוסף תמיר הוא מפלאי הטבע, הוא אחד מאלה ששומרים על הגנת הטבע, על הגנת איכות הסביבה, על הגנת איכות החיים שלנו. יוסף תמיר בתפקידו כיושב-ראש ועדת הפנים ואיכות הסביבה של הכנסת, כמו גם בתפקידים ציבוריים רבים אחרים, ובעיקר באישיותו ובפועלו, הוא דוגמה מהלכת של נוי, של הוד ושל הדר. מה אברכך, יוסף. כל הנטיעות שיצאו ממך, שיהיו כמוך. שתזכה בבריאות איתנה לאורך ימים ושנים רבות, נעימות וטובות ושפע נחת מפועלך ושפע נחת מבני ביתך, המשפחה המפוארת והרוממה שהקמת ביחד עם נעמי. כה לחי.


השופט מאיר שמגר, נשיא (בדימוס) בית-המשפט העליון: מורה דרך ונביא זעם

"...אתה ראש וראשון בין מורי ההלכה וההתנהגות באותם תחומי איכות סביבה אשר ניסת לקדם אצלנו, והצלחת בכך. מי ייתן שתמשיך לשמש לנו מורה דרך ודוגמה, כדברי חברי השופט משה לנדוי: "לעיתים רחוקות חייבים כה רבים כל-כך הרבה לאדם אחד", אימרה שבנויה על-פי אמרתו של צ'רצ'יל ואשר מותאמת לך. הדברים האלו דברי אמת לאמיתם, אשר חרוטים עמוק בלבנו. זכויותיך עומדות לך לעד, אתה ראש וראשון בהעלאת הנושא של איכות הסביבה, בהצגת הקיום וחיוניות הקיום ממנו אנו מתעלמים, בהצבעה על החטאים שאנו מבצעים יום-יום, בהתעלמות, באגוצנטריות ובשכחת חובתנו להווה ולעתיד.

"הדברים שאמרת בזמן כהונתך בכנסת, מאות המאמרים שפירסמת על חשיבות שימור הסביבה ועל הבעיות האקולוגיות בארץ ובעולם, לא רק שלא נס ליחם, אלא הוכחו עתה כמציאותיים ומקובלים כל מה שצפית לטוב או לרע, התקיים. היית נביא זעם, נביא זעם שהטיף דברי אמת.

"אני חושב שאין נכון יותר מאשר לקרוא היום את מה שפירסמת ב-1997 בעיתון 'הארץ', תחת הכותרת 'סליחות'. לדעתי, הבעיה כיום איננה בקשת סליחה, אלא צריכה להגביר בנו את המודעות לתרום כל אחד את חלקו. האמת שבדבריך חייבת להוביל אותנו למעשים. החשוב מכל הוא היישום והביצוע, ואם נדע לתקן שגיאות ולקדם נושאים שהם בגדר תיקון עוולות שנעשו לטבע ולאדמה שלנו, ללא ספק חיינו כאן יהיו טובים יותר, ואנו נכין קרקע יפה ובריאה לדורות הבאים".


השופט אליעזר גולדברג, מבקר המדינה לשעבר: דבקות במטרה

"... על יוסף תמיר, מר איכות הסביבה, דובר רבות, מדובר היום ועוד ידובר בעתיד. אני מבקש לנצל את האירוע ולעמוד על מפעל חייו של יוסף תמיר, מפעל המעיד כמאה עדים על נחישותו להשגת המטרה ודבקותו בה.

כוונתי לכנסת שב-1971 הוסיפה למערכת החוקים את הפרק השביעי שדן בהקמת מוסד נציבות קבילות הציבור ותלונות החיילים. לכאורה, דבר מובן מאליו. מדינת ישראל כוננה את מוסד האומבודסמן, שמצוי היה ברוב המדינות הדמוקרטיות. בסך-הכל תפקידו לעמוד על המשמר כדי שהמינהל הציבורי לא יפגע באוכלוסייה ובזכויות הציבור ושלא יתנהג כמו אדון למשרתו והאזרח לא יישחק תחת גלגלי הדמוקרטיה. המוסד בישראל קם. אך לא קל היה הדבר. את המהלך הוביל יוסף תמיר והדרך הייתה זרועה מכשולים. קמו מתנגדים גם מהשורות הגבוהות. שתיים-עשרה שנה ניהל תמיר את המערכה נגד העומדים בדרכו. הדבקות במטרה ניצחה והביאה לכך שגם למדינת ישראל יש נציב תלונות הציבור ונציב קבילות החיילים.

בסימפוזיון שערכנו בכנסת, במלאות 30 שנה למוסד האומבודסמן, סיפר תמיר כי השלילה הגורפת של האומבודסמן שבה נתקל, הייתה בעיניו פליאה שהעסיקה אותו רבות. לי יש תיאוריות אחרות מדוע הייתה התנגדות לאומבודסמן. מה שחשוב הוא שתמיר לא ויתר גם הפעם ותרם את תרומתו והיה ליו"ר ועדת ביקורת המדינה של הכנסת. פועלו בתפקיד זה נותן תמונה על תרומתו המרשימה לא כמר איכות הסביבה בלבד, אלא כמר המינהל הציבורי בישראל..."


ח"כ יוסי שריד, שר החינוך והתרבות ושר איכות הסביבה לשעבר: מפעל חיים

"הדיאלוג ביני ובין יוסף תמיר היה תמיד הדוק וישר ופתוח, על אף שאתה בא ממקור פוליטי אחד ואני אחר. תודה לך, יוסף, על פועלך. אתה אחד הבודדים שאני מכיר, שיש להם מפעל חיים. זה לא עניין של מה בכך. החיבור הזה אצלך אינו מליצה. חותמך טבוע ומפעלך קיים. חוללת מהפך במצב הערכת הסביבה, עוד כשאף אחד לא שמע על איכות הסביבה ומה שיש בה. כיום קיימת כבר הכרה, מודעות ומעורבות אזרחית מתוך דאגה גוברת.

,בשני עניינים לא התקדמנו די הצורך. האחד, אנו עדיין מדברים בארץ על בעיות ביטחון ובעיות קיומיות ואין דאגה ולא משאבים לטפל בסביבה. אנו מדברים על האדמה שממנה אנו חיים ואותה אנו מרעילים מידי יום ביומו. אנו מדברים על מים שאיננו מטהרים אלא מזהמים, ובמשק זה יש אף נסיגה. אנו מדברים על האוויר שאותו אנו מזהמים - ואני חושב שכלל לא בטוח ששר איכות הסביבה 'נורא' חשוב, ואיך אני יודע זאת? כי יש אומרים שהמשרד 'קטן' עליהם, שהם בעלי מידות גדולות משכמם ומעלה... מכאן אני יודע מה מצב הסביבה. כמו כן אני כלל לא בטוח שיש נסיגה בהשפעתם של בעלי המאה על הנעשה סביבנו.

"בכל מקום שיש התנגשות בין הכלכלה לסביבה, ברוב המקרים יד האינטרס הכלכלי היא עליונה. בעניין זה המציאות גרועה מזו שהייתה לפני עשרים שנה ועליך, יוסף, לסיים את המלאכה. קום ועשה את המוטל ואנו נעשה יחד עמך..."


ד"ר דב חנין, יו"ר "חיים וסביבה": מניח יסודות המאבק הסביבתי

"התנועה הסביבתית שולחת לך ברכות. אנו לא שוכחים שהייתה מניח היסוד שלה, במאבק שביסודו מייצג את החיובי בחברה. היית הראשון שהחדיר את הנושא הסביבתי לזירה הפוליטית, לפני שנים רבות. היום הסביבה היא הסיפור הגדול של המאה ה-21. בעוד אצלנו בישראל מתייחסים אליו כאל 'ועדת הקישוט על הטיטאניק', אתה היית זה שראית את האמת לאמיתה והיא ההפך ממה שנראה לכאורה.

"הישג שני בפועלך הוא הסבת הפוליטיקה לחשיבה סביבתית, כחלק מרכזי במאבק בזירה בה מתקבלות ההחלטות. הישג שלישי חשוב היה בהקמת אירגון-הגג שאין לו דוגמה. הנוסחה הייתה פשוטה: שילוב כוחות במאבק להגנת הסביבה, ותרומה מיוחדת לחיבור בין חיים וסביבה..."