כפית אחת של חומר ריסוס

חומרי ההדברה קוטלים, למרבה הזוועה, לא רק חרקים מזיקים אלא גם בני-אדם. אבל בעולם השלישי פשוט לא סופרים אותם

מאת יוסף תמיר (פורסם בעיתון "דבר", 18 באוגוסט 1983)

הצטברות חומר הריסוס אלדרין (aldrin) בגוף האדם, בכמות של כפית, גורמת לסרטן, לפגיעות בעובר ולהפרעות במערכת העצבים. DDT בכמות שבין כפית לכף, מסרטנת ופוגעת במערכת העצבים. די במספר טיפות של פראתיון כדי לפגוע בעובר ולשבש את מערכת העצבים שלו. כמות קטנה של ניטרופן גורמת לעקרות, פוגעת בוולדות ומסרטנת. כפית כלורודין - מסרטנת.

כל אלה, ועשרה סוגים נוספים של חומרי ריסוס פעילים, נמנים עם רשימת הכימיקלים הקטלניים המיוצרים בארצות המתועשות. חומרי הריסוס הללו אסורים לשימוש באמריקה הצפונית ובארצות ייצורם. הם נועדו לייצוא ל'עולם השלישי'.

עמי אפריקה הרעבים, האוכלוסיה המתפוצצת בתת-יבשת אסיה ותושבי אמריקה הלטינית, המתמודדים עם מצוקת מזון, קונים את החומרים הללו. על-פי-הרוב, השימוש בהם אינו תואם את ההוראות. התוצאות הבלתי נמנעות הן חמורות. נזקים כבדים נגרמים לכלכלת הארצות הנחשלות, ונוצרות בעיות בריאותיות ואקולוגיות. אלפים נפגעים, מקורות מים מזדהמים, הקרקע מורעלת ועימה היבולים, בעלי-החיים במשקים והדגה בנהרות ובימים, מתפגרים ברבבות.

ענקית הכימיקלים השווייצית Ciba-Geigy נאלצה להודות, שאנשיה ניצלו ילדים ממצריים וממכסיקו לעריכת ניסויים בהשפעת קוטל החרקים גלקרון (galecron), שנועד לריסוס שדות כותנה. הריסוסים הניסיוניים נערכו ב-1967, בסודיות מוחלטת. עתה באה הטלוויזיה השווייצית וחשפה את העובדות. היא התבססה על חקירת מסמכים חסויים ועדויות, שלפיהם רוססו הילדים בגלקרון מטווח אפס, במטרה לבחון אם החומר מסרטן. התוצאות היו חיוביות. כעת מתנהלים מגעים בדבר פיצויים, ונראה שהשערורייה תסתיים בבית-משפט.

פרשת Ciba-Geigy עוררה תגובות נזעמות במדינות, בהן נפוץ השימוש בחומרי הריסוס הקטלניים. שמן למדורה הוסיף אירוע טראגי, בו קיפחו את חייהם 16 בני-אדם באוגנדה. הללו עצרו במסעדת דרכים, מרחק 120 קילומטר מקמפלה הבירה, והזמינו חביתיות. עשרה מהם מתו בו-במקום. הנותרים נפטרו ביסורים קשים בבית החולים. בחקירה התברר שהטבח טיגן את החביתיות בשמן ירקות 'מתובל' ב-DDT ...

לא רק באפריקה מתרחשות טרגדיות על רקע רשלנות פושעת. בקליפורניה, נשרפו קרביהם של שני עובדי תאגיד הכימיקלים Occidental, לאחר שנחשפו לחומר החיטוי EDB המופעל כקיטור.

הסוכנות האמריקנית להגנת הסביבה הטילה על החברה קנס מגוחך של 53,000 דולר. משפחות הקורבנות הגישו תביעות פיצויים בסכומי-עתק.

* * *

בדצמבר 2005 שודרה בטלוויזיה ידיעה על מותם המסתורי של שחפים באזור מוצא הקישון, נמל חיפה ועמק זבולון. סיבת המוות, נאמר בידיעה, אינה ידועה.

אם הכתב היה טורח לעיין במימצאי "חקר ימים ואגמים" לשנת 2004, הוא היה מוצא את התשובה. הדו"ח מפרט את הרעלים (בהם קדמיום, כספית ומתכות כבדות לסוגיהן) המפעפעים במימי הקישון ומפרץ חיפה.

שחף שניזון מדגים ששרדו במים אלה, גזר על עצמו מוות בייסורים.